Jak ustalana jest wysokość odszkodowania w OC?

wysokość odszkodowaniaJeżeli jesteś osobą poszkodowaną w zdarzeniu drogowym, przysługuje Ci odszkodowanie z OC sprawcy.
Jak wynika z przepisów prawa, likwidacja szkody może odbywać się w dwojaki sposób. Określa to art. 363. § 1 kodeksu cywilnego. Ustawodawca stwierdza, że „naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Jednakże gdyby przywrócenie stanu poprzedniego było niemożliwe albo gdyby pociągało za sobą dla zobowiązanego nadmierne trudności lub koszty, roszczenie poszkodowanego ogranicza się do „świadczenia w pieniądzu”. Obowiązkiem ubezpieczyciela jest więc albo sfinansowanie naprawy samochodu albo zwrot określonej kwoty, która umożliwi poszkodowanemu naprawę na własną rękę.

Po zgłoszeniu szkody

Po zgłoszeniu szkody, przedstawiciel towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy powinien dokonać oględzin samochodu osoby poszkodowanej. W przypadku niewielkich szkód towarzystwa ubezpieczeniowe często – zamiast dokonywania oględzin – wykorzystują jedynie zdjęcia zrobione przez poszkodowanego lub posiłkują się samym oświadczeniem o zdarzeniu drogowym. Na tej podstawie ubezpieczyciel kalkuluje wstępną wysokość szkody. Często zdarza się, że kalkulacja jest znacznie zaniżona i jak się potem okazuje, nie ma szans, aby w za taką kwotę wykonać wszystkie niezbędne naprawy.

Firmy ubezpieczeniowe dokonują wyceny naprawy pojazdu najczęściej na podstawie katalogów Audatex lub EurotaxGlass’s. Do kalkulacji wpisują zazwyczaj najniższe ceny części oraz najniższe stawki za robociznę. Takie działanie nie jest efektem chęci zaniżenia wysokości ubezpieczenia. Ubezpieczyciel nie chce jedynie wypłacić poszkodowanemu odszkodowania, które okaże się wyższe niż rzeczywisty koszt naprawy. Wiadomo bowiem, że nie każdy kierowca zdecyduje się naprawić swój samochód w autoryzowanym serwisie, przy wykorzystaniu oryginalnych części. Co ciekawe, często zdarza się również, że poszkodowany nie naprawia auta, a wypłaconą sumę odszkodowania przeznacza na inny cel. W myśl zapisów prawa – ma do tego pełne prawo.

Możesz negocjować

Co ważne, pierwszy kosztorys wykonany przez ubezpieczyciela może być przedmiotem negocjacji. Jeśli obawiasz się, że nieoryginalne części mogą negatywnie wpłynąć na wartość pojazdu – możesz zażądać uwzględnienia oryginałów w kalkulacji rozmiaru szkody.

To samo dotyczy kwestii opłat za roboczogodzinę warsztatu naprawczego. Stawki te są mocne uśrednione i często zdarza się, że znalezienie warsztatu, który będzie w stanie naprawić samochód w tej cenie graniczy z cudem. Niestety, w tym przypadku ubezpieczyciele są zdecydowanie mniej chętni do negocjacji. Dopóki nie przedłożysz rzeczywistych faktur za naprawę pojazdu, ubezpieczyciel raczej niechętnie podniesie wartość wypłaconego odszkodowania.

Kierowca może zdecydować się także na likwidację szkody metodą bezgotówkową, co z punktu widzenia osoby poszkodowanej jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. W przypadku likwidacji szkody metodą bezgotówkową, środki przesyłane są bezpośrednio z konta ubezpieczyciela na konto warsztatu naprawczego. Dzięki temu ubezpieczyciel ma pewność, że wypłaca dokładnie taką kwotę, jaka jest niezbędna do przeprowadzenia naprawy. Kierowca nie musi martwić się natomiast, że kwota odszkodowania okaże się zbyt niska.